En Çok Tercih Edilen Otomobil Markaları ve Piyasası Nedir?

Dünyanın en büyük alım satım sirkülâsyonuna sahip faaliyetleri arasında şüphesiz ki otomotiv sektörü yer almaktadır. Gelişen ve değişen dünya düzeninde insanların araçlara duyduğu ihtiyaçlar ve konfor arayışı otomobil dünyasının sayısız seçenek üretmesine ön ayak olmaktadır.

Her zevke, her ihtiyaç ve kullanıma, hemen her bütçeye yönelik üretim skalası bulunan bu sektörün önde gelen dev isimleri, otomobil camiasındaki ağırlıklarını korumaya devam etmekte ve en çok tercih edilen otomobil markaları arasında yerini almaktadır.

Dünyanın belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve geliştirilen otomotiv üretimi, satış ağını tüm kıtalara yaymıştır. Bu durum ülkelerin ekonomik durumlarından, yatırım reaksiyonlarına değin pek çok kanalı yakından ilgilendirmektedir.

Toyota, Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Hyundai gibi dünyaca ünlü otomotiv devlerinin, en ücra ülke ve şehirlerde bile yatırımına karşılık bulduğu, alıcısı hazır modelleri bulunmaktadır. Bu durum, dünya otomotiv devlerinin barındığı ve doğduğu ülkelerin gücünü de yakından ilgilendirmektedir. Bu gücün kaynağı olan otomobil kullanıcıları, ünlü markalar arasında bazı isimlere çok daha fazla rağbet göstermektedir. Yıllık sirkülâsyonda çok hafif sıralama değişimleri gözlense bile, en çok tercih edilen otomobil markaları listesi on yıllardır aynı isimlerden oluşmaktadır.

2020 yılının tüm ticari sektörlerde sebep olduğu durgunluk otomobil üretimi ve satışında da küresel bir düşüşe sebep olmuştur. Türkiye piyasasında bu küresel düşüşün aksine, ikinci el otomobil alım satımları için %60’ın üzerinde bir artış gözlenmiştir. Bu artış araştırmalarında aynı zamanda en fazla tercih edilen otomobil markaları ve piyasalarına dair bilgiler de sunulmaktadır.

En çok tercih edilen otomobil markaları ve modelleri şunlardır:

  1. Mercedes Benz – C Serisi: Dünya otomotiv devi Mercedes’in en çok tercih edilen serilerinin başında C serisi yer almaktadır.
  2. Mercedes Benz – E serisi: C serisini satış bakımından takip eden E serisi, tasarım ve güvenlik bakımından en beğenilen otomobil serileri arasında yer alır.
  3. BMW – İ3: Performans bakımından en beğenilen otomobillerden biridir.
  4. Ford – Focus: Üçüncü nesil otomobili 2012’de satışa sunulan bu otomobil, hasar dayanıklılık testlerinde en başarılı modeller arasındadır.
  5. Volvo – C40: Yeni nesil teknoloji ürünü elektrikli C40 modeliyle en çok satanlar listesinde yer alan Volvo, en dayanıklı otomobillerin üretildiği markaların lideri konumundadır.
  6. Wv – Passat: İlk nesil modellerinden bu güne en çok tercih edilen otomobiller arasında yer alan Passat, en sevilen otomobil modellerinden biridir.
  7. Renault – Symbol: Güvenlik standartları testlerinde 4 yıldızlık performans sunan Symbol, 2014 yılından bugüne en çok satın alınan modeller listesinde üst sıralarda yer almaktadır.
  8. Fiat – Linea: Çıktığı ilk dönemde en fazla satış yapan modeller arasında yer alan Linea, en çok rağbet edilenler listesindeki yerini korumaktadır.

2021 yılında yapılan araştırmalar yılın ilk çeyreğinde 2020 yılındaki otomobil alım satım hareketliliğin azaldığını göstermektedir. Bunun en temel sebebi elbette pandeminin getirdiği küresel krizin gecikmeli yansımasıdır.

Öte yandan, ikinci el araç piyasasındaki beklenmedik yükselişin hız kesmeden artması alıcıları geri çekilmeye ve beklemeye zorlamıştır. Bir de ikinci ellerin bakım – onarım masraflarındaki artışın etkisini çoğaltmasıyla birlikte en çok tercih edilen otomobiller bile piyasa durgunluğundan nasibini almıştır.

En Sevilen Otomobillerin Güncel Piyasa Durumları

Otomobil alım satım piyasalarında Haziran ayı itibariyle bilhassa en yoğun trafiğin yaşandığı otomobil modelleri için yeni bir hareketlilik beklentisi bulunmaktadır. Bunun sebebi normal zamanlarda bahar aylarında yaşanması gereken araç piyasasındaki hareketliliğin, küresel şartlar ve salgın sebebiyle yaşanamamasıdır.

Elindeki parayı daha uygun bir ortam için bekleten alıcıların, özellikle piyasada en çok tercih edilen otomobil markalarından Hyundai, Mercedes, BMW, Volvo, Renault ve Ford gibi markaların modellerine yüksek rağbet göstereceğine dair çeşitli anket sonuçları bulunmaktadır.

Yaz aylarına girmeden evvel araba pazarlarında yavaş yavaş hareketlenmenin başladığı Nisan ayının devamından, Ekim ayına kadar belirli otomobil modellerinin en yoğun rağbet dönemini yaşanması beklenmektedir. Bu modeller arasında; Hyundai Accent Blue, Mercedes Benz  – C Serisi modelleri, BMW 3 serisi, Renault Symbol, Fiat Linea gibi otomotiv devlerinin en çok tercih edilen otomobil modellerinin yer alması muhtemeldir.

Otomobil üreticilerinin üretimi durdurmasıyla ikinci el piyasasında beklenmedik fiyatlara satışa sunulan bu modellerin, üretime devam edilmesiyle birlikte fiyatlarında normale dönüş olması da otomobil piyasalarına yönelik beklentiler arasında yer almaktadır.