Eskişehir Oto Ekspertiz İşlemleri

Eskişehir oto ekspertiz işlemleri ve Otomotiv sektörü, dünya genelinde en çok işlem yapılan ve en çok ihtiyaç gören sektörlerin başında gelmektedir. Çünkü; teknolojik gelişmeleri kısa süre içerisinde bünyesine dahil eden otomotiv sektörü, özellikle son yıllarda büyük gelişme kat etmiştir. Geçmiş yıllardan beri otomotiv ticareti, en sık yapılan alışveriş işlemlerinin arasına girmektedir. Özellikle de 2. el araçlar üzerinde sonu alınmayan bir döngü gerçekleşmektedir. Bu durumda ticaret payının yanına alıcı ihtiyaçlarında olan oran fazlalığı da eklemek yanlış olmayacaktır. Tercihini sıfır araçlardan yana kullanamayan alıcı adayları, 2. el araç piyasasında temiz bir araç arayışına girmektedir. Bu temiz araçların teşhisi de Eskişehir oto ekspertiz firmaları tarafından kolaylıkla yapılmaktadır.

Piyasa üzerinde oldukça fazla olan 2.el araç sayısı olağan olarak satıcı fazlalığını da beraberinde getirmektedir. Her satıcı; gelen müşterilerle şeffaf bir bağ kurmadığından, belli dolandırıcılık işlemleri 2. el araç piyasasında gerçekleşebilmektedir. Araç sahipleri, mevcut araçlarının hızlı ve ederinden yüksek fiyatta satılabilmesi için ilan bilgilerini yanlış verebilmektedir. Tam da bu noktada alıcının satış işlemlerinden önce Eskişehir oto ekspertiz firması üzerinde araç kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Araç alıcısı bu bilgiler doğrultusunda araca herhangi bir işlem yaptırmayarak satış alması, yakın zamanda büyük mağduriyetler yaşayacağının haberci niteliğindedir. Araç hakkında en ince ayrıntıya kadar bilgi sahibi olunabilmek için, aracı sanayi kuruluşlarına götürüp incelemeye tabii tutma yeterli olmayacaktır. Aracın tüm bilgilerine sahip olunabilmesi için araç uygun fiyatlarla Eskişehir oto ekspertiz merkezlerine götürülmelidir.

Eskişehir oto ekspertiz işlemleri

Oto Ekpertiz Neden Gereklidir?

Ekspertiz, ev veya araçların satılma işlemleriyle el değiştirmesinden önce sahip olunan mülk üzerinde yapılan detaylı incelemelere denir. Bu incelemeler, satış işlemlerinin şeffaf bir şekilde güven ortamıyla gerçekleşmesini sağlar. Oto ekspertiz, otomotiv sektöründe de özellikle 2. el araçlar üzerinde yoğun olarak tercih edilmektedir. Çünkü, otomotiv sektöründe dolandırıcılık olasılıkları oldukça fazla olduğundan, Eskişehir araç ekspertiz firmaları sayesinde olasılıkların gerçekleşmesi engellenir.

Oto ekspertiz işlemlerinin yaptırılması, özellikle alıcı tarafının satın alma işleminden sonra can veya mal kaybı yaşamaması için şiddetle tavsiye edilmektedir. Eskişehir mevkisi üzerinde bulunan Eskişehir araç ekspertiz firmalarının sunduğu uzman eksper kadrosu, araçların iç ve dış kısımlarında detaylı inceleme gerçekleştirilir. Uzman eksper ve teknolojik ekipmanlar eşliğinde gerçekleştirilen incelemelerin ardından eksper tarafından bir rapor oluşturulur.

Aracın incelenmesiyle elde edilen bilgiler, Eskişehir ekspertiz firmasının sunduğu uzman eksper tarafından rapora kaydedilir ve başvuru yapan kişiye teslim edilir. Tüm bu bilgilerin ardından satış işlemlerinin kolaylaşması için aracın piyasa şartlarına göz önünde bulundurularak ederi olan bir fiyat aralığı da belirlenir. Hizmet sağlayan Eskişehir ekspertiz firmasının işlemlerinden sonra alıcı, aracın beklentilerini karşılayıp karşılamadığına karar verir ve satış prosedürleri şeffaf bir şekilde gerçekleşir.

Oto Ekspertiz Firmalarının Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otomotiv sektöründe, ekspertiz hizmetine olan ihtiyacın artmasıyla birlikte sektör üzerinde birçok ekspertiz firmasının doğuşu başlamıştır. Bu firmalar arasında tarafsızlık ilkesiyle çalışmayan firmalar da olduğundan, Eskişehir araç ekspertiz firmasının tercih edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca ekspertiz firmalarının tercihi gerçekleştirilirken, firmanın TSE belgesinin olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü TSE belgesi firmanın, devlet tarafından kurumsal nitelik taşıdığını ve hizmette yeterli olduğunu göstermektedir. Araç satış işlemlerinden önce TSE belgesi onaylı Eskişehir ekspertiz firmaları ziyaret edilmelidir.

Oto ekspertiz işlemlerinden sonra oluşturulan raporda ise şu bilgilere yer verilmektedir;

  • Aracın kilometre bilgisi
  • Aracın geçirdiği kazalar
  • Aracın ağır hasar aldığı bölgeler
  • Araçta bulunan boyanın orijinal durumu
  • Araç üzerindeki değişen parçalar Aracın mekanik ve teknolojik sistemindeki kusurları