Sıfır Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz dünyasında otomobil almak, lüksten öte bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için trafikte harcanan vaktin ne kadar fazla olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Her dakikanın öneminin tartışılamaz derecede büyük olduğu bu çağda, trafikte geçirilen zamanı minimalize etmek için sıfır araç satın almak en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak doğru otomobili seçmek ve almak her zaman o kadar da kolay olmayabilir. Binlerce model ve marka arasından size ve ihtiyaçlarınıza en uygun olan seçeneği bulmak için detaylı bir araştırma yapmak gerekir.

Sizin için doğru olduğunu düşündüğünüz marka ve modele karar verdikten sonra, satın almak istediğiniz aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olacağına karar vermeniz gereklidir. Bu tercih çoğunlukla bütçeye göre yapılsa da, aslında ihtiyacınızı da dikkate almanız bu aşamada son derece önemlidir.

Sıfır araç almak, yeni bir şeye sahip olmanın verdiği heyecanı da beraberinde getirir. Ancak bu heyecanlı süreç, kimi zaman acele bir şekilde karar vermeyi de beraberinde getirdiğinden alıcıların hataya düşmesine neden olabilmektedir.

Her ne kadar satın almaya niyetlenilen araç sıfır olsa da, aracın fabrikadan taşındığı esnada hasar görmüş olması da ihtimal dâhilindedir. Fakat tüm bu heyecanlı süreç bu gibi ufak detayların gözden geçirilmesine engel olabilmektedir. Kimi zaman da aracın sıfır olduğuna duyulan güven, aracı inceleyerek herhangi bir hasarının olup olmadığına bakmak gibi ufak detayların atlanılmasına sebep olmaktadır.

Sıfır Araç Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hem siz hem de otomobiliniz için en iyi hizmeti veren Experix Kurumsal Oto Ekspertiz, sıfır araç satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladı.

İşte sıfır araç almadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

  • İnternette yer alan forumlardan satın almak istediğiniz araca dair yakıt gibi unsurlara dair bilgi edinin.
  • Teslimattan önce mutlaka deneme amaçlı test sürüşü yapın ve eğer satın alacağınız araç bayide yoksa başka bayilere gidebileceğinizi ya da alacağınız araca muadil bir başka aracı deneyebileceğinizi unutmayın.
  • Aracın hem mekanik hem de donanım bakımından tüm özelliklerine dair detaylı bilgi edinin.
  • Farklı bayilerde aracın farklı fiyatlara satılabileceği ihtimalini göz ardı etmeyin ve yalnızca tek bir bayiden değil, birkaç farklı bayiden de ciddi bir alıcı olduğunuzu belirterek fiyat almayı unutmayın.
  • Sıfır araç almadan önce trafik sigortası ve kasko gibi detayların maliyetini öğrenin.
  • Aracın paspas, yangın söndürücü, kriko vb. araç gereçlere sahip olup olmadığını kontrol edin.
  • Öncelikte aracın dışından başlayarak detaylı bir inceleme yapın. Ardından aracın deneme aracı olarak kullanılmış olma ihtimaline ve fabrika çıkışı sırasında hasar görmüş olabilme ihtimaline karşı dışını, boyalarında yıpranma olup olmadığını, çizik, göçük gibi olumsuzlukların var olup olmadığını teslim almadan önce dikkatlice kontrol edin.
  • Tüm bunlardan sonra aracınızın içini ve bilhassa kilometresini kontrol etmeyi unutmayın. Sıfır araçlar büyük çoğunlukla 5 ila 10 kilometre arasında olur. Bunun dışında satın alacağınız araç 30 kilometre ya da daha yüksek ise o halde ilgili aracın sıfır olma ihtimali giderek azalmaktadır.

Tüm bu unsurlara dikkat ederek sıfır araç satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra, aracınızı ilk kullanımlarda motorunu fazla zorlamamaya özen gösterin. Bunun için araç henüz yeniyken çok fazla hız ve kilometre yapmamaya özen gösterin.

Aracı ilk aldığınızda yakıt deposu yüksek ihtimalle dolu olmayacaktır. Bu sebeple kaliteli bir yakıt istasyonundan benzin almayı unutmayın. Gittiğiniz benzinlikte mutlaka aracınızın hava-su gibi detaylarını gözden geçirin. Böylelikle kullanım sırasında meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçebilmeniz mümkün olacaktır.

Tüm bunların yansı sıra aracınızı kurumsal bir ekspertiz firmasına teslim ederek gözden geçirtmeniz önerilmektedir.

Sıfır araç almadan önce ekspertiz işlemlerinde uzman kadrosu ile her daim yanınızda olan Experix Kurumsal Oto Ekspertiz; aracınızın bayide beklediği süre boyunca, herhangi bir hasarın meydana gelip gelmediği gibi tüm teknik ve estetik detayları sizler için derleyerek bir araya getirir.

Son teknoloji kullanılarak, aracınız her yönüyle gözden geçirilir ve gerekli tüm bilgiler rapor halinde sizlere sunulur. Siz de aracınızı güvenli ellere teslim ederek, en doğru sonucu elde etmek için iletişim numaralarımızdan randevunuzu kolayca oluşturabilirsiniz.