TSE Belgeli Oto Ekspertiz Nedir?

Her ne kadar çokça duyulsa da ne olduğu konusunda sıklıkla şüpheye düşülen oto ekspertiz kavramı, köken olarak İngilizcedeki “expert” kelimesinden gelmektedir. Türkçe karşılığı “uzman” olan bu kelime ile bir araya getirilen oto ekspertiz kavramı, otomobilin detaylı bir inceleme ve pek çok farklı teste tabi tutulması yolu ile hasar ve mekanik aksam problemlerine ilişkin tüm detayların gözler önüne serilmesidir.

Özellikle ikinci el araç alımı sırasında başvurulan bu yöntem kapsamında, alanında uzman ve TSE Belgeli oto ekspertiz ekipleri tarafından incelenen araca dair tüm bilgiler bir araya getirilerek detaylı bir rapor oluşturulur ve bu rapor sizlere sunularak araçla ilgili tüm bilgilerin aktarımı sağlanır.

Her ne kadar piyasada pek çok oto ekspertiz firması bulunsa da bu firmalar arasında en güvenilir ismi seçmek her zaman o kadar da kolay değildir. Zira bazı firmalar, gerçeği yansıtmayan nitelikteki raporları düzenleyerek tüketiciye sunabilmektedir. Bunun yanında yeterli uzmanlığı olmayan ya da gerekli teknolojik alt yapıya sahip olmayan firmalar sebebi ile ortaya çıkan raporlamalarda yanlış ya da eksik sayısal veriler yer alabilmektedir.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Sinan Vargı’nın da yakın zamanda yaptığı açıklamada yer aldığı gibi, bazı firmalar araçta ağır bir hasar durumu söz konusu olmasına rağmen sağlam raporu verebilmekte ve bazıları ise aynı renk ve modeldeki bir başka aracın raporunu alıcının önüne sunabilmektedir.

Bu gibi olumsuz durumların önüne geçilebilmek ve tüketicileri koruyarak güvenli bir hizmet sunabilmek adına TSE Yetki Belgesi tasarlanmıştır. TSE Belgeli oto ekspertiz işlemi, firmanın sunduğu hizmetin kalitesinin bir nevi tescillenmesi olarak değerlendirilebilir. Belli başlı standartlara tabi tutularak verilen bu belge, güvenli bir alım-satım süreci geçirmeniz için sizlere en kaliteli hizmeti sunan firmayı bulmanızı kolaylaştırır.

Özellikle ikinci el araç alım satımı sırasında sizlere büyük bir güvence sunan TSE Belgeli oto ekspertiz işleminin sağlam ve güvenilir bir firma ile yapılmış olması son derece önemlidir. Bu sayede yapılacak masrafın, satın alacağınız arabayı karşılayan bir maliyetinin olup olmadığı hususunda net ve somut bir belge sizlere sunulmuş olur.

Profesyonel ekibi ve son teknoloji ile çalışan güçlü ekipmanları ile verdiği hizmet TSE Yetki Belgesi ile taçlandıran Experix Kurumsal Oto Ekspertiz, resmi prosedüre uygun olarak hazırlanan raporları ile tamamıyla gerçeği yansıtan tüm verileri sizlere sunar.

Oto Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz işlemi, 8 yaş altı ya da 160 bin kilometreden düşük olan tüm araçlar için yasal yönetmelik gereği zorunlu tutulmaktadır. Yasal olarak zorunlu tutulan bu işlem, yalnızca bir zaruret gereği değil, istek üzerine de bilhassa ikinci el araç alım satımı öncesi yapılmaktadır.

Alım satım işleminden önce tercih edeceğiniz aracın detaylı bir şekilde TSE Belgeli oto ekspertiz firması tarafından yapılmış olması, araca güven duymanızı sağlar. Bu işlem için herhangi bir bütçe ayırmadan önce, bu şekilde yazılı ve onaylı bir rapor okumak, araç ile ilgili tüm teknik detayları en güvenilir yoldan edinmenize yardımcı olur.

TSE Belgeli oto ekspertiz işlemi, profesyonel bir kadroya ihtiyaç duyar. Bu sebeple sizler için özel olarak oluşturulan, tecrübeli ve profesyonel ekibi ile sektörün öncüleri arasında yer alan Experix Kurumsal Oto Ekspertiz, alanında uzman otomobil ve makine mühendisleri ile ekspertiz işlemlerinizi kusursuz bir biçimde tamamlar.  Uzman kadrosunu, son teknoloji güçlü ekipmanları ile tamamlayan firmamız, aracınıza dair tüm mekanik aksam ve kaporta gibi bilgileri sizlere sunar.

Oto ekspertiz işlemi kapsamında yapılan testler aşağıdaki gibidir:

  • CompuTest
  • DYNO Testi
  • Yanal Kayma
  • Süspansiyon Testi
  • Fren Testi
  • Otomatik Şanzıman
  • Diagnostik Test
  • Kaporta Boya Testi

Görüldüğü üzere yalnızca fiziki olarak yapılan testlerle değil, bilgisayar aracılığı ile yapılan mekanik testlerle de elde edilen veriler sağlam bir temele dayandırılır. Oto ekspertiz raporları; aracın hava yastıkları, fren mekanizması, kaportası, değişen ve boyanan parçaları gibi tüm detayları tek tek ele alarak hazırlanır. Daha sonra ise düzenlenen bu rapor bilgilendirme amacı ile sizlere sunulur.

Siz de TSE Belgeli oto ekspertiz işlemi ile sizlere güvenilir bir ekspertiz hizmeti sunmayı amaçlayan Eskişehir Oto Ekspertiz Firması Experix’ten randevu almak için, web sitemizde bulunan iletişim numaraları üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.